“ EVO NAKLİYAT , müşterilerine yenilikçi, kaliteli ve verimliliklerini arttıran hizmetler sunmayı misyon edinmiştir.

Bize Ulaşın

0212 532 00 24

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt: 08:30-18:30

Bize Yazın

info@evonakliyat.com

Küresel Tedarik Zinciri ile Kombine Taşımacılık

Küresel tedarikçilerimiz ile çalıştığımız ülkelerine zamanında ve sorunsuz gönderim yapan en güçlü firmalardan bir tanesiyiz.

Kombine Taşımacılık (Combined Transport), tek ve aynı taşıma ünitesi veya aracıyla birden fazla taşımacılık türü kullanılarak yapılan taşıma şeklidir.

Kombine Taşımacılığın Amacı

Başarılı bir taşımacılıkta göndericiden alıcıya kadar çeşitli aşamalar söz konusudur. Bu aşamaların her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Kombine taşımacılıkta temel amaç her türlü işletme içi ve işletmeler arası taşımanın bir taşıma zinciri oluşturarak rasyonel bir şekilde gerçekleştirilmesidir.
Kombine taşımacılığın gerçekleşmesi aşamasında teknolojik, organizasyon, fiyat politikası ve hukuki entegrasyon bir bütün olarak ele alınmalıdır. Burada taşımacılık işlemleri birbiri ile koordineli olarak sürdürülür. Tek bir taşıma şeklinin kombine taşımacılıkta yeri yoktur.

Kombine Taşımacılık Çeşitleri

1.Fonksiyonel Taşıma Türü: Birbirini takip eden yükleme ve taşıma işlemleri zincirin bir halkası olup, mal akımı bağlayıcı bir unsurdur . Burada malın taşınmasında ikiden fazla araç kullanılmaktadır. Bu taşıma modelinin en temel özelliği, her bir yükleme ve taşıma işleminin üretim teknolojisinin özelliğine göre yapılmasıdır.

2.Müessesevi (Institutionale) Taşıma Türü: Taşımacılık işlemine katılan gerekhukuki gerekse ekonomik açıdan tamamen bağımsız olan işlemlerin hâkim olduğu piyasa ekonomisinde müessesevi taşıma zinciri oluşturulmaktadır.

Müessesevi taşımacılık türü üç şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

1. Malı gönderen bir taşıma firması ile anlaşır ve bu firma taşıma türünde kullanılacak araçların tümünü kendi araçları ile tamamlar.

2. Gönderici taşıma zincirinin bütün unsurları ile ayrı ayrı sözleşme yaparak malın alıcısına ulaşmasını sağlayabilir.

3. Gönderici sadece zincirin başındaki unsurla anlaşma yapıp; bundan sonraki aşamaları birbirini takip eden işletmeler aralarında teker teker sözleşme yaparak devam ettirirler. Taşıma zincirinde yer alan ve taşıma hizmetlerini veren firmaların birbirleriyle uyumlu olması halinde kombine taşımacılığın kullanılması etkili olabilmektedir. Aksi halde verimlilik yerine sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

placeholder


Hemen E-Ticaret'e Başla